Hoparlör Tasarımları

Tek Yollu Masaüstü Hoparlörü

Bogi Nedir?

Bogi masa üzerinde kullanılmak üzere tasarlanmış bir yakın mesafe dinleme hoparlörüdür. Hoparlör kapalı kabin tipinde ve Peerless Gold serisinden tek yollu bir hoparlör ünitesi kullanmaktadır. Bu hoparlör ünitesi Tymphany’nin üst düzey TV ve ev sineması setleri için ürettiği bir ürün olup fiberglas örme diyaframa sahiptir.

Hoparlör kabini içerisinde amplifikatör ve bir pasif bir de aktif crossover devresi mevcuttur. Hoparlör kabini 34cm x 13cm x 13cm ölçülere sahip ve bilgisayar monitörünün iki yanında, arka duvardan en az 15cm uzaklıkta kullanılacağı varsayılarak tasarlanmıştır. Kabinin malzemesi MDF’dir.

İmalat

Bogi nispeten basit bir kabine sahip olduğu için farklı ahşap malzemelerden istenilen renklerde üretilebilir. Bu sebeple, siparişe göre farklı renk ve malzemeden kabinler oluşturmak mümkün. Hatta kabinlerin boyanma işlemi hoparlörün montajından önce hoparlörü kullanacak kişi tarafından yapılabilir.

Tecrübe

Bogi uzun süren bir ölçüm, dinleme ve ince ayar yapma süreci sonucunda geliştirilmiş bir hoparlördür. Hoparlör son halini bulana dek bir kabin ve dört adet crossover tasarımı denenmiş, sayısız ölçüm ve modelleme yapılmıştır. Ancak bu alanda çalışan herhangi birinin de söyleyebileceği gibi, ölçümler ne derse desin önemli olan hoparlörün ölçümden sonra yaptığınız dinleme testlerinden geçer not alması, doygun, sıcak, kulağı yormayan bir tınıya sahip olmasıdır. Bogi bir hi-fi set kadar iyi olmasa da, çoğu zaman bir hi-fi seti aratmayacak kadar nitelikli bir sese sahiptir ve bir bilgisayar hoparlörüne göre çok yüksek performans sunmaktadır.

Kullanım

Hoparlör resimde görüldüğü gibi masa üzerinde monitörün iki yanına yerleştirilmiş durumda dinlenmek için tasarlanmış ve tüm ölçümleri bu duruma göre yapılmıştır. Duvar yansımalarının yıkıcı olmaması için hoparlör arkasında en az 15cm ve yanlarında da en az 25cm boşluk bırakılması gerekmektedir. Bu şartlar altında hoparlör güzel bir sahne oluşturacaktır. Ayrıca unutulmamalı ki hoparlör yakın dinleme için tasarlanmıştır ve özellikle alçak frekanslarda kısıtlı ses çıkışına sahiptir. Bu hoparlör yüksek seste müzik dinlemeye uygun değildir. Ancak sizi etrafınızdaki seslerden uzaklaştırabilecek düzeylerde, kaliteli bir sesle müzik dinlemeye imkan vermektedir.

Çizimler