Sözlük

Crossover

Bir hoparlör sisteminde farklı frekans aralıklarında çalışan hoparlör ünitelerine frekans bandını paylaştırmakla yükümlü devre.

Pasif Crossover

Pasif crossover’lar hoparlör kabini içerisinde bulunur ve pasif elektriksel filtrelerden oluşur. Basit bir çözüm oluştursalar da daha düşük lineeriteye sahiptirler ve tasarımları daha zordur. Bu tip filtreler, sürekli değişen hoparlör empedansından ve üzerilerinden geçen yüksek akımdan etkilenmekte ve frekans ve genliğe bağlı olarak karakter değiştirmektedirler. Hoparlör içine kolayca gizlenebildikleri ve ucuz oldukları için tercih edilirler.

Pasif Crossover Devresi

Aktif Crossover

Aktif crossover’lar, hoparlöre giden sinyali, sinyal henüz ampli tarafından yükseltilmemişken, ampli girişi öncesinde işleme alır. Bu şekilde yüksek akım bulunan hoparlör-ampli hattı üzerinde filtreleme yerine düşük akımlarda çalışan ampli öncesi sinyal hattında işlemler yapılır. Aktif filtreler çok daha geniş tasarım imkanları sunar ve ampli ile hoparlör arasında voltaj düşüşüne sebep olacak filtre elemanları kullanmadan direkt bağlantı yapılmasına imkan verir. Bu, özellikle alçak frekans hoparlörlerinde önemlidir.


Aktif Crossover Cihazı (Ön/Arka)

Aktif Dijital Crossover ve DSP’ler

Aktif crossover’lar analog elektronik devreler ile tasarlanabildiği gibi, dijital devreler kullanılarak da oluşturulabilir. Bu durumda crossover’a gelen giriş sinyali önce ADC’ler kullanılarak dijital domain’e geçirilir ve sinyal üzeindeki tüm işlemler dijital domain’de yapılır. Daha sonra işlenmiş sinyal tekrar DAC’ler kullanılarak analog sinyale dönüştürülür ve cihazdan çıkarak ampliye gönderilir.

Aktif crossover’lar ve DSP’ler son derece esnek kullanma imkanları sunmaktadır ve çoğu profesyonel uygulama için ilk tercihtir. Bu sistemlerin tek dezavantajı sinyale bir miktar gecikme katmaları ve iyi tasarlanmadıkları durumlarda sinyal kalitesinde azalmaya sebep olmalarıdır.

 

Dijital Crossover ve DSP (ön/arka)