Makaleler

Hoparlörlerde Empedans

Empedans frekansa bağlı değişmekte olduğu için hoparlör üreticileri, üniteleri için Nominal Empedans adı altında tek bir temsili değer verirler. Bu değer, hoparlörün frekans aralığının büyük bir kısmında geçerli olan ve hoparlörün tasarımında hedef olarak belirlenmiş değerdir. Gerçek empedans, hoparlör üzerindeki akustik yüklemeye, crossover devresine ve doğal frekanslara bağlı olarak farklı frekanslarda bu değerden daha yüksek veya daha düşük olabilir.

Düşük ve Yüksek Empedans

Düşük empedanslı hoparlörler üzerilerine uygulanan elektriğin daha büyük bir kısmını akım olarak talep eder ve güce çevirir. Bu bağlamda, yüksek empedanslı hoparlörlere göre daha düşük voltajlara ihtiyaç duyar. Bu davranış bu hoparlörleri yüksek voltajın bulunmadığı ortamlar için uygun kılar. Örneğin tüm araba hoparlörleri düşük empedanslı (4Ω ya da 2Ω) olarak tasarlanmaktadır.

Bunun yanında crossover elemanlarının ufaltılması için ya da çok sayıda hoparlörün seri bağlanacağı durumlarda düşük empedanslı hoparlörler tercih edilebilir.

Yüksek empedanslı hoparlörler yüksek voltajın problem olmadığı çoğu uygulama için standarttır. Hoparlör empedansının yüksek olması ile beraber kablo ve amplinin empedansı önemsizleşir. Bu sebepten dolayı, profesyonel sistemlerde hoparlör ile ampli arasında uzun mesafe bulunması durumunda, kablo empedansı artacağı için, bu tip hoparlörler tercih edilir. Yüksek empedanslı hoparlörler kullanılması kablo kayıplarının azalmasına ve amplinin hoparlörü daha iyi söndürebilmesine (damping factor) yardımcı olur.

Endüstrideki çoğu hoparlör, nominal empedans değeri  olacak şekilde tasarlanmaktadır. Bu değer yüksek voltaj ile yüksek akım arasında dengeli bir nokta olup ampli ve hoparlör tasarımlarında kolaylıklar sağlamaktadır.

Empedans değeri cihazların eşleştirilmesi için sunulan bir bilgidir ve doğru eşleşme yapıldıktan sonra ses üzerinde bir etkisi yoktur. Bu bağlamda son kullanıcıyı pek fazla ilgilendirmez.

Amplifikatör Seçimi

Amplifikatörler, hoparlörün verilen nominal empedans değerini ya da daha düşüğünü destekler özellikte olmalıdır.  Lambalı ampliler, çıkış katlarında sargı bulunması sebebiyle düşük empedanslı hoparlörler ile kullanmaya uygun değildir. Ancak ampliden sönüme pek az ihtiyaç duyan bazı hoparlör tasarımları bu konuda istisnai durumlar oluşturabilir.