Makaleler

Hoparlör Hassasiyetinin Ölçümü

Hoparlör hassasiyetinin ölçümü için öncelikle hoparlörün çalışma bandı belirlenir. Bunun için hoparlörün en yüksek verimle çalıştığı oktav bandı bulunup buradaki ses seviyesi referans olarak alınır. Daha sonra hoparlörün bu seviyenin 10dB altında yayın yaptığı frekanslar bulunarak bu frekanslar çalışma bandının limitleri olarak tanımlanır. Hassasiyet hesaplaması, eğer ayrıca belirtilmemişse bu limit frekanslar arasında kalan frekans bandı kullanılarak yapılacaktır.

Ölçüm yöntemi özetle, hoparlöre belli bir genlikte sinyal verilmesi ve hoparlörün karşı noktasında ses basınç seviyesinin ölçülmesinden ibarettir. Ölçüm için kullanılacak sinyalin genliği, hoparlörün üretici tarafından belirtilmiş empedansta olduğu varsayarak hesaplanır. 1 Watt güç için yapılacak hassasiyet ölçümünde, belirtilen empedansta 1 Watt güç oluşturacak sinyal genliği kullanılır. Sonuç olarak elde edilen ses basınç düzeyinin ortalaması hassasiyet değerini verir.

Örnek:

Üretici tarafından empedans değeri olarak 8 ohm verilmiş bir hoparlörün, 1 W güce karşı 1 metre uzaktaki hassasiyetini ölçünüz.

8 ohm empedansa sahip bir hoparlörde 1 Watt güç oluşturabilmek için gerekli voltaj,

P=\frac{V^2}{R}
V=\sqrt{\frac{P}{R}}
V=\sqrt{\frac{1\,Watt}{8\,ohm}}=2.83\,Volt (RMS)

şeklinde hesaplanır. 2.83 V ortalama genlikteli sinüs sinyalleri hoparlöre uygulanarak hoparlörün 1 metre uzakta, karşı noktasında oluşturduğu ses basınç seviyesi ölçülür. Bu seviyenin belirlenmiş çalışma limiti içerisindeki ortalaması da hoparlörün hassasiyetini verir.