Hoparlör Tasarımları

İki Yollu Hi-Fi Hoparlör

Hakkında

Looe, geleneksel iki yollu bir hi-fi hoparlördür. Üst kalite sürücüleri ve kurulum sonrası eklenen elektronik düzeltmeleri ile son derece hoş, dinlemesi keyifli bir sese sahiptir.

Teknoloji

Seas H1141 ve H1189 ünitelerine dayalı, orta boyutlu bir odada dinleme için tasarlanmış bu hoparlörü ön plana çıkaran özellik Seas sürücüleridir. Bu ünitelerden bas ünitesi H1141 orta frekanslarda çok düşük bozulma sunabilen özel bir ünite olup pek çok hi-fi hoparlör üreticisi tarafından sıkça tercih edilmektedir. Son derece nötr ve karakteristik bir sese sahiptir ve bu özelliği kolayca farkedilir. Tiz ünitesi ise düşük doğal frekansa (550Hz) sahip yine Seas ürünü ipek kubbeli tweeter’dır. Bu ünite de nispeten alçak frekanslarda çalışabilmesinden ötürü kritik konuşma bandının tümünü kapsayabilmektedir ve bu aralıkta saf bir ses cevabı sunulmasına imkan verir.

Mekanik

14cm çapındaki bas ünitesi 5mm Xmax‘a ve 85dB hassasiyete sahiptir. Bu değerler ile hoparlör küçük boyutlu bir oturma odasında orta/alçak seviye konser düzeyinde¹ müzik dinlemeye imkan vermektedir.

Sistem subwoofer içermediği için modern ev sinema sistemlerindeki muazzam bas olanaklarını sağlamamaktadır. Ancak müzik dinleme için yeterli dinamik aralıkta ve yüksek detayda bir bas cevabı sunar. Kabinin bas reflex portu 48 Hz’e ayarlı olup kabinin -3dB kesim noktası yaklaşık 40 Hz’tedir.

Elektronik

Hoparlörler 4 kanal bir ampli ile sürülmekte olup aktif crossover‘a sahiptir. Bas sürücüleri için paralel LM3886’lar ile oluşturulmuş 120W@4ohm iki kanal ampli, yüksek frekans sürücüleri için de TA2020 T sınıfı switching ampliler kullanılmaktadır. Amplilerin önünde bir adet RANE SAC22 crossover ve bir adet de RANE SEQ 30S 31 bant ekolayzır bulunur. Ekolayzır’ın amacı 200Hz ve altındaki oda modlarının etkisini azaltmaktır. MATLAB’da yazılmış ufak bir test programı kullanılarak bu bölgedeki frekans (ve darbe) cevabı iyileştirilmiştir. Bu şekilde özelikle alçak frekanslardaki netlik artmıştır.

¹ Bob McCarthy – Sound Systems: Design and Optimization